Arsenal şi Tottenham, meci de poveste

Formaţia Arsenal Londra a reuşit să câştige, duminică, pe „Emirates“, în faţa celor de la Tottenham, scor 5-2, la capătul unui meci „nebun“. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 4 prin Saha, Adebayor a majorat diferenţa din penalti (‘34), apoi s-au trezit „tunarii“ şi au egalat până la pauză prin Sagna (‘40) şi Robin van Persie (‘43). Entuziasmaţi, elevii lui Arsene Wanger au revenit pe teren decişi să-şi adjudece cele trei puncte, fapt care s-a şi întâmplat. Arsenal a mai punctat prin Rosicky (‘52) şi Theo Walcott (‘65, ‘68), spre dezamăgirea managerului celor de la Tottenham, Harry Redknapp, care a fost ironizat la final de fanii „tunarilor“.
Alte rezultate înregistrate în etapa a 26-a din Premier League: Chelsea – Bolton 3-0, Newcastle – Wolverhampton 2-2, QPR – Fulham 0-1, WBA – Sunderland 4-0, Wigan – Aston Villa 0-0, Manchester City – Blackburn 3-0, Norwich – Manchester United 1-2, Stoke – Swansea 2-0. Partida Liverpool – Everton a fost amânată. Clasament: 1. Man. City 63 de puncte, 2. Man. United 61, 3. Tottenham 53, etc.