Etapă aproape perfectă pentru oltenii din Liga a II-a

Runda a 22-a din liga secundă, desfăşurată sâmbătă, s-a dovedit benefică pentru majoritatea formaţiilor oltene. Singura echipă care nu a bifat victoria a fost ALRO Slatina, gruparea aluministă încheind la egalitate, scor 1-1, confruntarea cu Luceafărul Oradea, formaţie care a impresionat pe stadionul „1 Mai“.

Aluminiştii au fost marcaţi de faptul că noul antrenor al echipei, Mircea Irimescu, a avut probleme de sănătate şi a fost luat cu salvarea înainte de primul fluier şi dus la spitalul din Slatina, ulterior fiind transportat la Craiova, unde i s-au făcut numeroase investigaţii la inimă. Din fericire, fostul component al Craiovei Maxima a trecut peste pre-infarct şi spre seară, conform apropiaţilor, era într-o stare foarte bună.

Revenind în „iarbă“, ALRO nu a reuşit nici de această dată să arate ca o echipă mare şi să câştige la pas cele trei puncte puse în joc. Orădenii au deschis scorul prin Ianc (’22), egalarea venind în minutul 38, când ionuţ Stancu a transformat cu emoţii un penalti obţinut de Laurenţiu Boroiban, după un fault al portarului Miron, care s-a ales cu cartonaş roşu. Deşi a evoluat cu un om în plus în partea secundă şi a dominat, ALRO nu s-a putut lăuda cu nici o realizare, remiza consemnată îndepărtându-i serios de locul trei.

Alro Slatina: Savu – Vigariu, Muscă, Grosu, Ed. Stoica (’46, Al. Coman) – Sg. Popescu, Quist (’46, Stoianof), Precup, Stancu – Ene, Boroiban (’73, Creţu). Antrenor: George Biţă.

Luceafărul Oradea: Miron – Pocian (’71, Bogdan), Achim, Lupuţ, Mureşan – Blănaru, Leţan, Konyeha, Ianc – Roşu, Neaga (’37, Samoilă). Antrenor: Leo Grozavu.

Găzarii s-a revanşat în faţa Unirii

Deplasarea de la Alba Iulia se anunţa extreme de dificilă pentru Gaz Metan Severin, însă lucrurile nu au stat aşa deloc, elevii lui Marian Bondrea câştigând clar, scor 4-1, confruntarea cu Unirea, revanşându-se astfel pentru meciul tur. Toate cele cinci goluri s-au dat după pauză, Moutinho a deschis scorul (0-1, ‘59), Bălace (0-2, ‘72) şi Vancea (0-3, ‘74) au majorat diferenţa, Şerban a redus din handicap (1-3, ’78), iar Dandea a „închis“ tabela în minutul 79 (1-4).

Unirea: Lasc – Schuller, Bumbac, Şerban, Bucurică – Oltean, Militaru, Pleniceanu, Negură – Oară, Petrescu. Au mai jucat: Pecarov, Fl. Voicu, M. Oprea. Antrenor: Stelian Gherman.
Gaz: Şteţca – Mirescu, Bălău, Dandea, Al. Giurgiu – Olah, Bălace, Neacşa, Zaharia – Moutinho, Vancea. Au mai jucat: D. Ignat, Al. Marin, Abba. Antrenor: Marian Bondrea.

Vâlcea a avut emoţii mari

O victorie frumoasă a obţinut-o CSM Vâlcea, succesul din Zăvoi, obţinut în faţa celor de la Mureşul Deva, fiind înregistrat chiar în ultimul minut al meciului, Văduva fiind autorul golului care îi calmează de moment pe olteni în prinvinţa retrogradării (’90+3).

CSM Vâlcea: Tufişi – Eremia, Plecanciuc,I. Popescu, Vătăjelu – Daouda (’86, G. Ene) – Vasile, Pârvu (cpt.), Nicolae (’84, Vizitiu), Văduva – C. Stoica (’66, Pribac). Antrenor: Alin Artimon.

Mureşul: Dzelme – Petresc, Apostol, Lia, Geacă – Dutciuc (’55, Niculaie), Al. Dan, Vârtic, Ambruş – Jawad (’79, Plăviţu), T. Stan (’85, Ciparidis). Antrenor: Romulus Gabor.

FC Olt victorie oportună

Aflată în cursa pentru slavarea de la retrogradare, FC Olt Slatina a bifat un succes oportun, 3-1, cu FC Maramureş. Golurile de la Pitra Olt au fost marcate de Andrei David (’44-p.), Pavel (‘52), Bancu (‘3-0), pentru gazde, respectiv  Roman (‘87), pentru oaspeţi. De maneţionat că trupa lui Dan Oprescu a evoluat în inferioritate numerică din minutul 32, când Cosmin Cruşoveanu a văzut cel de-al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu.

FC Olt: Bordea – Bogdanovici, Irimescu, Cruşoveanu, Giurcă – Chiriţă (’68, Corneanu), Pavel, Andrei David, Melcea (’35, Lengyel) – Bancu, Burcea (’75, Dragalina). Antrenor: Dan Oprescu.
FC Maramureş: Lovasz – Duruş, Istrofor, Toma, De Rosa – Deac (’54, Filip), Hodor (’52, Faye), Negrea, Roman – Pop, Dragoş (’47, Tănasă). Antrenor: Romulus Buia.

Post Author: Alexandru Vîrtosu