Fotbal / S-a stabilit componenţa seriilor pentru Liga Elitelor U19 şi U17. Vezi cum au fost repartizate formațiile oltene

Etapa preliminară a sezonului 2017-2018 din cadrul competiţiilor de juniori U19 şi U17 a ajuns la final duminică. În urma rezultatelor consemnate în cele 19 serii ale fazei preliminare disputate la cele două categorii de vârstă, câştigătoarele fiecărei serii s-au calificat în etapa regulară a competiţiei Liga Elitelor, în timp ce ocupantele următoarelor locuri vor evolua în etapa regulară a Campionatului Naţional.

Celor 19 echipe calificate în Liga Elitelor li s-a alăturat echipa Centrului Naţional de Pregătire Târgu Mureş, acestea fiind împărţite în două serii, Est şi Vest, după cum urmează:

– LIGA ELITELOR U19:

Seria Est: Concordia Chiajna, SC Dinamo 1948, SC FC Viitorul SA, Dunărea Călăraşi, Juventus Bucureşti, FC Voluntari, Viitorul Argeş Alexandru Duminică, CSS Târgovişte, CSM Poli Iaşi, LPS Iaşi;

Seria Vest: SCM Râmnicu Vâlcea, ACS Poli Timişoara, FC Ardealul Cluj, Centrul Naţional de Pregătire Târgu Mureş, CFR 1907 Cluj, Academia „Gică Popescu”, AFK Csikszereda I, AFC Hermannstadt, CSM Şcolar Reşiţa, CSŞ 2 Baia Mare.

– LIGA ELITELOR U17:

Seria Est: Concordia Chiajna, SC Dinamo 1948, SC FC Viitorul SA, Dunărea Călăraşi, Juventus Bucureşti, Regal Sport Ferdinand I, Petrosport Ploieşti, Steagu Roşu Braşov, LPS Piatra Neamţ, Sporting Juniorul Vaslui;

Seria Vest: SCM Râmnicu Vâlcea, ACS Poli Timişoara, FC Ardealul Cluj, Centrul Naţional de Pregătire Târgu Mureş, Viitorul Mihai Georgescu, Universitatea Craiova, ASA Târgu Mureş, FC Star Sport Argeş, CSS Drobeta Turnu Severin, FC UTA Arad.

Echipele rămase din etapa preliminară a competiţiilor de juniori U19 şi U17 din sezonul 2017-2018 vor continua în etapa regulară a – Campionatului Naţional, în care au fost împărţite în zece serii, după cum urmează:

– CAMPIONATUL NAŢIONAL U19:

Seria 1: AFC Botoșani, Foresta Suceava, LPS Bacău, LPS Suceava, LPS Roman, LPS Vaslui, CS Știința Miroslava, LPS Piatra Neamț, Sporting Juniorul Vaslui;

Seria 2: ACS Suporter Club Oțelul Galați, ACS Dacia Unirea Brăila, LPS Galați, ASCM Dunărea Galați, LPS Focșani, LPS Buzău, AFC Astra, CSM Ploiești, FC Petrolul 52;

Seria 3: FCSB, Sportul Snagov, CS Afumați, LT Sf. Pantelimon, Progresul 1944 Spartac, ACS Performer, FC Voluntari II, Academia Farul, Unirea Slobozia, Metaloglobus;

Seria 4: Sport Team, Pro Team, CSA Steaua, Dunărea Giurgiu, Victoria București, CSS Alexandria, Academica Clinceni, GSA Nucet, CS Balotești, Regal Sport Ferdinand I;

Seria 5: FC Argeș, Chindia Târgoviște, „Dinicu Golescu” Câmpulung, LPS Viitorul Pitești, CS Mioveni, FCM Târgoviște, Hidro Râmnicu Vâlcea, Petrosport Ploiești, Star Sport Argeș;

Seria 6: CSS Slatina, LPS Slatina, CN „Gib Mihăescu” Drăgășani, LPS Târgu Jiu, CSS Craiova, CSJ Știința U Craiova, CFR Romgaz Craiova, Dinamyk Craiova, Pandurii Târgu Jiu, Universitatea Craiova:

Seria 7: Ripensia Timișoara, CSS Caransebeș, Luceafărul Drobeta, CSS Lugoj, ASU Poli Timișoara, LPS Banatul Timișoara, CFR Simeria, CSS Drobeta Turnu Severin;

Seria 8: Dacia Orăștie, LPS Bihorul Oradea, Unirea Alba Iulia, LPS Sebeș, Luceafărul Oradea, Sticla Arieșul Turda, LPS Târgu Mureş, UTA Arad;

Seria 9: Gloria Junior, LPS Bistrița, FC Kiss, Athletic Zalău, Electrica Baia Mare, Olimpia Satu Mare, LPS Cluj Napoca, LPS Satu Mare, Viitorul „Mihai Georgescu”, ASA Târgu Mureş;

Seria 10: Csikszereda II, Gaz Metan Mediaș, Sepsi OSK Sf. Gheorghe, Interstar Sibiu, CSS Șoimii Sibiu, CSS Brașovia, Odorheiu Secuiesc, LT „Lucian Blaga” Reghin, Colțea Brașov, Steagu Roșu Brașov.

CAMPIONATUL NAŢIONAL U17

Seria 1: AFC Botoșani, Foresta Suceava, LPS Bacău, LPS Suceava, LPS Roman, LPS Vaslui, Știința Miroslava, CSM Poli Iaşi, LPS Iaşi;

Seria 2: Suporter Club Oțelul Galați, Dacia Unirea Brăila, LPS Galați, Dunărea Galați, LPS Focșani, LPS Buzău, Astra, CSM Ploiești, FC Petrolul 52;

Seria 3: FCSB, Sportul Snagov, CS Afumați, LT Sf. Pantelimon, Progresul Spartac, Performer, FC Voluntari II, Academia Farul, Unirea Slobozia, Metaloglobus;

Seria 4: Sport Team, Pro Team, CSA Steaua, Dunărea Giurgiu, Victoria București, CSS Alexandria, Academica Clinceni, Nucet, CS Balotești, FC Voluntari I;

Seria 5: FC Argeș, Chindia Târgoviște, CN „Dinicu Golescu” Câmpulung, LPS Viitorul Pitești, CS Mioveni, FCM Târgoviște, Hidro Râmnicu Vâlcea, CSS Târgovişte, Viitorul Argeş Alexandru Duminică;

Seria 6: CSS Slatina, LPS Slatina, CN „Gib Mihăescu Drăgășani”, LPS Târgu Jiu, CSS Craiova, CSJ Știința U Craiova, ACS CFR Romgaz Craiova, CS Dinamyk Craiova, Pandurii Târgu Jiu, Academia „Gică Popescu”;

Seria 7: Ripensia Timișoara, CSS Caransebeș, ACS Luceafărul Drobeta, CSS Lugoj, ASU Poli Timișoara, LPS Banatul Timișoara, CS CFR Simeria, CSM Şcolar Reşiţa;

Seria 8: Dacia Orăștie, LPS Bihorul Oradea, Unirea Alba Iulia, LPS Sebeș, Luceafărul Oradea, Sticla Arieșul Turda, LPS Târgu Mureş, CFR Cluj;

Seria 9: Gloria Junior, LPS Bistrița, FC Kiss, Athletic Zalău, Electrica Baia Mare, Olimpia Satu Mare, LPS Cluj Napoca, LPS Satu Mare, CSS II Baia Mare, Csikszereda I;

Seria 10: Csikszereda II, Gaz Metan Mediaș, Sepsi OSK Sf. Gheorghe, Interstar Sibiu, CSS Șoimii Sibiu, CSS Brașovia, Odorheiu Secuiesc, LT „Lucian Blaga” Reghin, Colțea Brașov, Hermannstadt.

Liga Elitelor şi Campionatul Naţional vor debuta sâmbătă, 14 octombrie.

Post Author: Alexandru Vîrtosu

Lasă un răspuns