MALAGA I-A DAT EMOŢII REALULUI

Real Madrid a fost ,,scuturată’‘ serios marţi seară de mult mai modesta Malaga, în prima manşă a optimilor Cupei Regelui Spaniei.

Ronaldo şi compania s-au năpustit în atac încă din primul minut, însă cei care au deschis scorul pe ,,Santiago Bernabeu’’ au fost oaspeţii, prin Sergio Sanchez (’10), care a reluat cu capul imparabil o centrare venită din corner. Galacticii s-au frecat la ochi şi au repornit asaltul, însă au avut o nouă surpriză neplăcută, Casillas fiind învins din nou, tot după o fază fixă, de data aceasta Demichelis (’29) fiind cel care a marcat cu capul din şase metri, stabilind rezultatul primei părţi. Antrenorul Realului, Jose Mourinho, a efectuat toate cele trei schimbări la pauză, Ozil, Khedira şi Benzema luându-le locul lui Arbeloa, Kaka şi Callejon, iar soarta meciului s-a schimbat. ,,Galacticii’’ au câştigat cu 3-2, graţie golurilor marcate de Khedira (’68), Higuain (’69) şi Benzema (’78), şi aşteaptă încrezători returul de săptămâna viitoare.

„La pauză le-am spus că aş face 11 modificări şi aş schimba astfel întreaga echipă dacă aş avea posibilitatea. Nu am putut face însă decât trei, dar i-aş fi schimbat pe toţi. M-am gândit chiar să fac schimbările înaintea pauzei, dar nu-mi place să scot jucătorii chiar din prima repriză. Să ne înţelegem. Cei trei care au ieşit la pauză nu au jucat mai prost decât restul echipei. Nu vreau să acuz pe nimeni de nimic”, a spus după meci Jose Mourinho.
Real Madrid: Casillas – Pepe, Albiol, Arbeloa (’46, Khedira), Marcelo – Xabi Alonso, Lassana Diarra – Kaka (’46, Ozil), Cristiano Ronaldo, Higuain – Callejon (’46, Benzema).
Malaga: Caballero – Gamez, Demichelis, Mathijsen, Monreal – Cazorla (’79, Buonanotte), Toulalan, Apono, Isco – Seba Fernandez, Van Nistelrooy (’60, Rondon). Antrenor: Manuel Pellegrini.

Alte rezultate înregistrate marţi, în prima manşă a optimilor din Cupa Regelui Spaniei: Albacete – Athletic Bilbao 0-0, Alcorcon – Levante 2-1, Mirandes – Santander 2-0.

Post Author: Alexandru Vîrtosu