Panzerele, victorie norocoasă cu Real Madrid

Bayern Munchen a învins pe Real Madrid cu scorul de 2-1 (1-0), marţi seara, pe ”Allianz Arena”, în prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor, informează Agerpres. Bavarezii au câştigat meritat, prin golurile marcate de Franck Ribery (17) şi Mario Gomez (‘90), golul madrilenilor fiind semnat de internaţionalul german Mesut Ozil (53).

Prima repriză a fost destul de echilibrată, prima ocazie a meciului fiind semnată de Benezema, al cărui şut a fost respins de Neuer (‘6). În minutul 17, Bayern a reuşit deschiderea scorului, în urma unui corner: Badstuber i-a aşezat mingea lui Ribery, iar internaţionalul francez nu l-a iertat pe Casillas. Faza a fost una controversată, totuşi, jucătorii lui Real protestând pentru un henţ al lui Badstuber, iar reluările TV au relevat o poziţie de ofsaid la Luiz Gustavo.
În finalul primei reprize, Mario Gomez (‘39) a tras din unghi, dar Casillas a respins.
La reluare, Benzema a fost blocat în momentul şutului de Boateng (‘49), după care Real a reuşit egalarea: Ronaldo a ratat singur cu Neuer, faza a continuat, iar lusitanul l-a servit pe Mesut Ozil, care a îndeplinit o formalitate (‘53).
Bayern a controlat jocul în cea mai mare parte a reprizei a doua, iar ”Super” Mario Gomez a fost în prim plan la toate acţiunile periculoase ale gazdelor (‘71, ‘73, ‘86). Gomez a adus victoria lui Bayern în minutul 90, când a reluat în plasă la centrarea lui Lahm.
Manşa secundă se va juca pe ”Santiago Bernabeu” pe 25 aprilie.
Finala este programată în data de 19 mai, chiar pe ”Allianz Arena”.

Bayern Munchen: Neuer – Lahm, Boateng, Badstuber, Alaba – Luiz Gustavo, Schweinsteiger (T. Müller ’61) – Robben, Kroos, Ribéry – Gomez. Antrenor: Jupp Heynckes.

Real Madrid: Casillas – Arbeloa, Pepe, Ramos, Coentrao – Khedira, Xabi Alonso – Di Maria (Granero ’80), Özil (Marcelo ’69), Ronaldo – Benzema (Higuain ’84). Antrenor: Jose Mourinho.

Post Author: Alexandru Vîrtosu