Programe, clasamente, rezultate

LIGA I, ETAPA A 27-A

Vineri

Astra Ploieşti – Oţelul Galaţi 3-1
Au marcat: Fatai ’42 (penalti), ’80, Spadacio ’78 / Didi ’64
Steaua Bucureşti – FC Vaslui 0-1
A marcat: Wesley ’59
Sâmbătă
CS Mioveni – Rapid Bucureşti 1-2
Au marcat: Năstăsie ’28 / Herea ‘3, Deac ’63
Duminică
Voinţa Sibiu – Petrolul Ploieşti 1-1
Au marcat: Zăgrean ‘6 / Hamza ’20
CFR Cluj – Concordia Chiajna 2-4
Au marcat: Vranjes ’15, Ronny ’49 / Iordache ‘7, Krumov ’32, Rocha ’38, Dos Santos ’43
Dinamo Bucureşti – Ceahlăul Piatra Neamţ 3-2
Au marcat: Alexe ’50, ’53, Dănciulescu ’62 / Bădescu ’90, Golubovici ’90+3
Luni, 23 aprilie
Gaz Metan Mediaş – Pandurii Târgu Jiu 3-2
Au marcat: Frăsinescu ‘6, Lazăr ’25 (penalti), Vitinho ’68 / Lemnaru ’43, Ibeh ’54 (penalti)
FC Braşov – Universitatea Cluj 1-1
Au marcat: Mateiu ’18 / Pele ’55
FCM Târgu Mureş – Sportul Studenţesc 2-1
A marcat: Ilyeş ’10, Astafei ’63 / Nistor ’79.
Clasament:
1. Dinamo Bucureşti 27 15 7 5 45-23 52 puncte
2. CFR Cluj 27 15 7 5 48-27 52
3. Rapid Bucureşti 27 15 6 6 44-23 51
4. FC Vaslui 27 15 4 8 43-24 49
5. Steaua Bucureşti 27 14 7 6 35-20 49
6. Universitatea Cluj 27 10 12 5 38-26 42
7. Oţelul Galaţi 27 12 6 9 27-24 42
8. Pandurii Târgu Jiu 27 10 9 8 39-30 39
9. Astra Ploieşti 27 10 8 9 31-27 38
10. Ceahlăul Piatra Neamţ 27 8 9 10 26-36 33
11. Gaz Metan Mediaş 27 8 7 12 33-41 31
12. FC Braşov 27 8 6 13 26-29 30
13. FCM Târgu Mureş 27 7 9 11 24-32 30
14. Concordia Chiajna 27 8 6 13 28-46 30
15. Voinţa Sibiu 27 7 8 12 18-31 29
16. Petrolul Ploieşti 27 6 9 12 29-36 27
17. Sportul Studenţesc 27 5 10 12 27-46 25
18. CS Mioveni 27 2 6 19 16-56 12
Etapa viitoare: vineri: Concordia Chiajna – Voinţa Sibiu (18.00, Digi Sport 1), FC Braşov – Dinamo (20.20, GSP TV / Antena 1); sâmbătă: Sportul Studenţesc – Gaz Metan Mediaş (15.00, Dolce Sport 1), Universitatea Cluj – Pandurii Târgu Jiu (17.00, Digi Sport 1), SC Vaslui – Astra Ploieşti (19.00, Digi Sport 1), Ceahlăul Piatra Neamţ – CFR Cluj (21.30, Digi Sport 1); duminică: Oţelul Galaţi – FCM Târgu Mureş (18.30, Digi Sport 1), Rapid – Steaua (21.30, Digi Sport 1); luni: Petrolul Ploieşti – CS Mioveni (17.00, Digi Sport 1).


 

LIGA A 2-A, SERIA 2
Etapa a 23-a: marţi, ora 17.00: FC Maramureş – FC Timişoara (Digi Sport 2); miercuri, ora 17.00: FC Argeş – CSM Vâlcea, Mureşul Deva – FC Bihor, Chindia Târgovişte – ALRO Slatina, Luceafărul Oradea – FC Olt, UTA Arad – Unirea Alba Iulia, Gaz Metan Severin – Gloria Bistriţa. Juventus Bucureşti va sta.
Clasament
1. Gloria Bistriţa 22 16 5 1 47-19 53
2. FC Timişoara 22 13 7 2 34-14 46
3. UTA Arad 22 10 7 5 29-16 37
4. Gaz Metan Severin 22 11 4 7 32-21 37
5. FC Argeş 22 10 7 5 29-26 37
6. Chindia Târgovişte 22 9 9 4 28-16 36
7. Luceafărul Oradea 22 9 7 6 25-18 34
8. ALRO Slatina 22 9 5 8 26-20 32
9. Unirea Alba Iulia 22 6 10 6 22-20 28
10. FC Bihor 22 7 6 9 25-31 27
11. FC Maramureş 22 7 4 11 28-34 25
12. CSM Vâlcea 22 6 4 12 20-30 22
13. FC Olt 22 5 5 12 20-30 20
14. Mureşul Deva 22 6 1 15 16-46 19
15. Juventus Bucureşti 22 3 8 11 20-29 17
16. *Arieşul Turda 22 2 5 15 10-41 11
*Arieşul Turda s-a retras din campionat.

 

LIGA A 3-A, SERIA 4
Etapa a 23-a: marţi, ora 17.00: Prometeu Craiova – Jiul Rovinari (stadion „Electroputere” – Valea Roşie), Girom Albota – Gaz Metan 2 Mediaş, Ghecon Lăpuşata – Metaloglobus Bucureşti, FCM Târgovişte – Minerul Motru, Vişina Nouă – Atletic Bradu, Damila Măciuca – FC Oltchim, FC Caracal – Minerul Mătăsari.
Clasament:
1. Damila Măciuca 21 13 3 5 34-19 41
2. Minerul Motru 21 11 6 4 35-11 39
3. FC Caracal 21 11 6 4 30-16 39
4. FC Cisnădie 21 11 5 5 31-13 38
5. Girom Albota 21 10 5 6 25-17 35
6. CS Vişina Nouă 21 11 2 8 23-17 35
7. Jiul Rovinari 21 10 4 7 32-18 34
8. Mediaş II 21 10 3 8 19-19 33
9. FCM Târgovişte 21 8 5 8 20-22 29
10. Minerul Mătăsari 21 6 8 7 22-19 26
11. Pandurii II 21 7 5 9 21-34 26
12. Prometeu Craiova 21 5 6 10 16-25 21
13. Metaloglobus 20 6 3 11 18-30 21
14. Oltchim 20 5 4 11 16-25 19
15. Ghecon Lăpuşata 21 4 3 14 17-42 15
16. Atletic Bradu 21 4 2 15 16-47 14

 

LIGA A 4-a GORJ
Etapa a 27-a: Viitorul Negomir – Petrofac Ţicleni 0-4, Ştiinţa Peştişani – Minerul II Mătăsari 1-1, Ştiinţa Turceni – Ştiinţa Drăguţeşti 6-0, Ştiinţa Hurezani – Dinamo Stăneşti 4-0, Unirea Cruşeţ – Internaţional Băleşti 1-1, Flacăra Roşia de Amaradia – Petrolul Stoina 3-1, Dumbrava Câlnic – Ştiinţa Ceplea 3-0, Energetica Tismana – Parângul Sadu 2-1, Vulturii Fărcăşeşti – Inter Bîlteni 4-3.

 

LIGA CAMPIONILOR
Semifinale, manşa a doua: marţi, ora 21.45 (TVR 1): FC Barcelona – Chelsea Londra (în tur 0-1); miercuri: ora 21.45: Real Madrid – Bayern Munchen (în tur 1-2).

Post Author: Alexandru Vîrtosu

Lasă un răspuns