S-a stabilit „țintarul” noului sezon al Ligii 2. Vezi programul pandurilor!

foto: frf.ro

Astăzi, la sediul Federaţia Română de Fotbal, s-a tras la sorţi calendarul ediţiei de campionat 2018-2019 al Ligii a 2-a, care debutează pe 4-5 august. În 2018 se desfășoară 21 de etape, ultima rundă a anului urmând să aibă loc pe 8-9 decembrie. Partea a doua a sezonului se va relua pe 23-24 februarie 2019, iar ultima etapă, cea cu numărul 38, se va desfășura în weekendul 1-2 iunie 2019. Sunt programate și două etape intermediare în 10 octombrie și 28 noiembrie.
La finalul sezonului, primele două clasate vor promova în Liga 1, a treia va disputa un baraj în dublă manşă cu locul șase din play-out-ul Ligii 1, iar echipele de pe locurile 16-20 vor retrograda în Liga 3.

Iată cum arată „tabloul” turului:

Etapa I

Aerostar Bacău – Pandurii Târgu Jiu
ACS Energeticianul – Luceafărul Oradea
ASU Poli Timişoara – Chindia Târgovişte
Universitatea Cluj – Metaloglobus București
FC Argeş – CS Baloteşti
Petrolul Ploieşti – Sportul Snagov
CS Mioveni – Academica Clinceni
Daco-Getica Bucureşti – UTA Arad
Farul Constanţa – ACS Poli Timişoara
Dacia Unirea Brăila – Ripensia Timişoara

Etapa II

Pandurii – FC Argeş
Oradea – Ripensia
ACS Poli – Brăila
UTA – Farul
Clinceni – Daco-Getica
Snagov – Mioveni
Baloteşti – Petrolul
Metaloglobus – Bacău
Chindia – U Cluj
Energeticianul – ASU Poli

Etapa III

Petrolul – Pandurii
ASU Poli – Oradea
U Cluj – Energeticianul
Bacău – Chindia
Argeş – Metaloglobus
Mioveni – Baloteşti
Daco-Getica – Snagov
Farul – Clinceni
Brăila – UTA
Ripensia – ACS Poli

Etapa IV

Pandurii – Mioveni
Oradea – ACS Poli
UTA – Ripensia
Clinceni – Brăila
Snagov – Farul
Baloteşti – Daco-Getica
Metaloglobus – Petrolul
Chindia – FC Argeş
Energeticianul – Bacău
ASU Poli – U Cluj

Etapa V

Daco-Getica – Pandurii
U Cluj – Oradea
Bacău – ASU Poli
FC Argeş – Energeticianul
Petrolul – Chindia
Mioveni – Metaloglobus
Farul – Baloteşti
Brăila – Snagov
Ripensia – Clinceni
ACS Poli – UTA

Etapa VI

Pandurii – Farul
Oradea – UTA
Clinceni – ACS Poli
Snagov – Ripensia
Baloteşti – Brăila
Metaloglobus – Daco-Getica
Chindia – Mioveni
Energeticianul – Petrolul
ASU Poli – FC Argeş
U Cluj – Bacău

Etapa VII

Brăila – Pandurii
Bacău – Oradea
FC Argeş – U Cluj
Petrolul – ASU Poli
Mioveni – Energeticianul
Daco-Getica – Chindia
Farul – Metaloglobus
Ripensia – Baloteşti
ACS Poli – Snagov
UTA – Clinceni

Etapa VIII

Pandurii – Ripensia
Oradea – Clinceni
Snagov – UTA
Baloteşti – ACS Poli
Metaloglobus – Brăila
Chindia – Farul
Energeticianul – Daco-Getica
ASU Poli – Mioveni
U Cluj – Petrolul
Bacău – FC Argeş

Etapa IX

ACS Poli – Pandurii
FC Argeş – Oradea
Petrolul – Bacău
Mioveni – U Cluj
Daco-Getica – ASU Poli
Farul – Energeticianul
Brăila – Chindia
Ripensia – Metaloglobus
UTA – Baloteşti
Clinceni – Snagov

Etapa X

Pandurii – UTA
Oradea – Snagov
Baloteşti – Clinceni
Metaloglobus – ACS Poli
Chindia – Ripensia
Energeticianul – Brăila
ASU Poli – Farul
U Cluj – Daco-Getica
Bacău – Mioveni
FC Argeş – Petrolul

Etapa XI

Clinceni – Pandurii
Petrolul – Oradea
Mioveni – FC Argeş
Daco-Getica – Bacău
Farul – U Cluj
Brăila – ASU Poli
Ripensia – Energeticianul
ACS Poli – Chindia
UTA – Metaloglobus
Snagov – Baloteşti

Etapa XII

Pandurii – Snagov
Oradea – Baloteşti
Metaloglobus – Clinceni
Chindia – UTA
Energeticianul – ACS Poli
ASU Poli – Ripensia
U Cluj – Brăila
Bacău – Farul
FC Argeş – Daco-Getica
Petrolul – Mioveni

Etapa XIII

Mioveni – Oradea
Daco-Getica – Petrolul
Farul – FC Argeş
Brăila – Bacău
Ripensia – U Cluj
ACS Poli – ASU Poli
UTA – Energeticianul
Clinceni – Chindia
Snagov – Metaloglobus
Baloteşti – Pandurii

Etapa XIV

Oradea – Pandurii
Metaloglobus – Baloteşti
Chindia – Snagov
Energeticianul – Clinceni
ASU Poli – UTA
U Cluj – ACS Poli
Bacău – Ripensia
FC Argeş – Brăila
Petrolul – Farul
Mioveni – Daco-Getica

Etapa XV

Pandurii – Metaloglobus
Daco-Getica – Oradea
Farul – Mioveni
Brăila – Petrolul
Ripensia – FC Argeş
ACS Poli – Bacău
UTA – U Cluj
Clinceni – ASU Poli
Snagov – Energeticianul
Baloteşti – Chindia

Etapa XVI

Chindia – Pandurii
Oradea – Metaloglobus
Energeticianul – Baloteşti
ASU Poli – Snagov
U Cluj – Clinceni
Bacău – UTA
FC Argeş – ACS Poli
Petrolul – Ripensia
Mioveni – Brăila
Daco-Getica – Farul

Etapa XVII

Pandurii – Energeticianul
Farul – Oradea
Brăila – Daco-Getica
Ripensia – Mioveni
ACS Poli – Petrolul
UTA – FC Argeş
Clinceni – Bacău
Snagov – U Cluj
Baloteşti – ASU Poli
Metaloglobus – Chindia

Etapa XVIII

ASU Poli – Pandurii
Oradea – Chindia
Energeticianul – Metaloglobus
U Cluj – Baloteşti
Bacău – Snagov
FC Argeş – Clinceni
Petrolul – UTA
Mioveni – ACS Poli
Daco-Getica – Ripensia
Farul – Brăila

Etapa XIX

Pandurii – U Cluj
Brăila – Oradea
Ripensia – Farul
ACS Poli – Daco-Getica
UTA – Mioveni
Clinceni – Petrolul
Snagov – FC Argeş
Baloteşti – Bacău
Metaloglobus – ASU Poli
Chindia – Energeticianul

Post Author: Alexandru Vîrtosu

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.