Spania, a treia semifinalistă la Euro

După Portugalia şi Germania a venit rândul Spaniei să se califice în semifinalele Campionatului European din Polonia şi Ucraina. Ibericii au surclasat Franţa în cel de-al treilea sfert de finală, disputat sâmbătă seară, scor 2-0, golurile fiind marcate de Xabi Alonso, în minutele 19 şi 90+1, al doilea dintr-un penalti acordat pentru un fault în careu al lui Reveillere la Pedro. Spania, campioana mondială şi europeană en titre, va întâlni în semifinale, miercuri, tot la Doneţk, echipa Portugaliei.

Spania: Casillas – Arbeloa, Pique, Ramos, Alba – Xavi, Busquets, Xabi Alonso – Silva (Pedro ’65), Fabregas (Torres ’67), Iniesta (Cazorla ’84). Antrenor: Vicente del Bosque.

Franţa: Lloris – Reveillere, Rami, Koscielny, Clichy – Debuchy (Menez ’64), Cabaye, M’Vila (Giroud ’79), Malouda (Nasri ’65), Ribery – Benzema. Antrenor: Laurent Blanc.

“Cred că, în această seară, am dominat jocul în ansamblu, iar Franţa aproape că nu a avut ocazii de gol. Chiar şi aşa, îţi trebuie multă măiestrie pentru a juca cu astfel de echipe. Am încheiat meciul foarte obosiţi. Acum trebuie să ne axăm pe o recuperare cât mai bună. Este adevărat că cele 48 de ore de recuperare în minus reprezintă un mic handicap (Portugalia a jucat joi în sferturi). La aceasta se adaugă şi căldura foarte mare din această perioadă a anului, care ne-a făcut să suferim”, a spus selecţionerul Spaniei, Vicente Del Bosque, conform Agerpres.

În această seară, de la ora 21.45 (TVR 1) se va disputa ultimul meci din sferturi, învingătoarea dintre Anglia şi Italia urmând să o întâlnească în semifinale pe Germania.