Tricolorii, mai tari ca „dracii“

România a învins reprezentativa „dracilor roşii“, Belgia, scor 2-1, într-un meci amical, şi a demonstrat suporterilor că merită să fie creditată în privinţa calificării la CM din Brazilia

Naţionala României a învins, miercuri seară, pe Arena Naţională din Bucureşti, cu 2-1 (1-1), reprezentativa Belgiei, într-o partidă amicală, aceasta fiind ultima acţiune a tricolorilor din anul 2012. Cei care au deschis scorul au fost oaspeţii, prin Benteke, belgianul a şutat pe jos, de la 14 metri, mingea trecând printre picioarele lui Găman şi ale lui Gardoş şi a intrat în poartă fără ca Tătăruşanu să poată interveni (‘23). Replica elevilor lui Victor Piţurcă nu s-a lăsat aşteptată prea mult, Alexandru Maxim reuşind un gol superb în minutul 32. Fotbalistul echipei Pandurii Târgu Jiu a şutat cu mult efect de la aproximativ 20 de metri uşor lateral dreapta şi a trimis mingea în colţul lung al porţii lui Mignolet, restabilind egalitatea şi totodată rezultatul pauzei. Golul victoriei a venit în minutul 66, dintr-un penalti executat cu precizie de Gabriel Torje, lovitura de pedeapsă fiind dictată de arbitrul Mauro Bergonzi după un henţ comis în careu de Verthongen.
România: Tătăruşanu – Chiricheş (’61, Luchin), Găman (’46, Goian), Gardoş, Latovlevici (’69, Şt. Radu) – D. Nistor (’46, C. Lazăr), Pintilii (’46, Borceanu) – Maxim (’46, Torje), Grozav (’46, Stancu), Chipciu (’46, Tănase) – Marica. Antrenor: Victor Piţurcă.
Belgia: Mignolet – Gillet, Van Buyten, Kompany, Verthongen – Fellaini, Witsel, Defour (’57, Vossen) – de Bruyne, Benteke (’57, Lukaku), Mertens (’61, Mboyo). Antrenor: Marc Wilmots.

Piţurcă, încântat de Maxim

Selecţionerul României, Victor Piţurcă, s-a declarat mulţumit de evoluţia mijlocaşului Alexandru Maxim, afirmând că „puştiul“ este un concurent serios pentru Gabriel Torje şi chiar pentru Adrian Mutu. „În general, am fost mulţumit şi de Maxim, l-am felicitat şi pentru gol. Puştiul poate să crească, să joace mult mai bine decât a făcut-o acum. I-am felicitat pe toţi, în special pe cei care au marcat golurile. Maxim face concurenţă şi pentru Torje, dar şi pentru cei din flancul stâng, inclusiv Mutu. Calităţi tehnice cum are el, nu prea avem în fotbalul nostru şi avem mare nevoie de aşa ceva. Chiricheş mă aşteptam să joace bine, pentru că este un jucător polivalent, poate juca bine oriunde, însă jucătorii de la Steaua au fost mai obosiţi. S-au plâns şi înaintea meciului şi la pauză de asta. Dan Nistor parcă juca de când lumea la naţională, dar, din păcate, fizicul său nu este la nivelul calităţilor sale“, a declarat Piţurcă.
Piţurcă se bucură de faptul că naţionala României şi-a încheiat meciurile din 2012 cu o victorie, ceea ce îi permite să pregătească în linişte viitoarele întâlniri din preliminariile CM din 2014: „Este ultimul joc din acest an, cu o echipă foarte bună, cu jucători valoroşi. Am obţinut victoria şi cu şansă, dar face parte din joc. Cu Olanda nu am avut şansă. Important este că am încheiat anul cu o victorie şi cu jucători care au jucat pentru prima oară la echipa naţională. Acum trebuie să pregătim liniştiţi strategia pentru anul viitor, pentru că ne aşteaptă meciuri de foc în grupă. Sunt foarte mulţumit de rezultatele din acest an, avem 9 puncte din 12 posibile“, a spus selecţionerul.

Maxim e fericit

Autorul primului gol în meciul cu Belgia, Alexandru Maxim, a spus că România contează din nou în fotbalul din Europa. Jucătorul pandurilor a afirmat că victoria cu 2-1 în faţa „dracilor roşii“ le ridică moralul jucătorilor pentru meciurile din preliminarii. „Meciul acesta a demonstrat că ne putem bate de la egal la egal cu orice echipă din Europa. Este o victorie importantă pentru moralul nostru, pentru că reuşim să încheiem anul cu bine. Dacă scoatem înfrângerea cu Olanda, a fost un an bun, am obţinut rezultate bune. Mă bucur că am reuşit să marchez. Mă bucur şi pentru Nistor că a reuşit să debuteze pentru echipa naţională. A fost o surpriză şi pentru el că a intrat din primul minut, dar cred că s-a descurcat foarte bine“, a declarat Alexandru Maxim.

Torje şi Marica nu sunt supăraţi

Mijlocaşul Gabriel Torje, autorul golului victoriei din partida amicală contra Belgiei, a declarat că toată lumea îl întreabă dacă atacantul Ciprian Marica s-a supărat că nu a fost lăsat să execute lovitura de pedeapsă şi a cerut ca polemicile să fie lăsate deoparte. În minutul 65, echipa României a primit o lovitură de la 11 metri şi, iniţial, Ciprian Marica a luat mingea şi se pregătea să execute, însă selecţionerul Victor Piţurcă i-a transmis că Torje trebuie să bată penaltiul.
„Cine trebuia să bată penaltiul nea Piţi ştie, eu am vrut să-l las pe Ciprian, dar nea Piţi a spus să bat eu. Şi dacă marca el şi dacă marcam eu important era să înscriem şi să câştigăm. Toată lumea mă întreabă dacă s-a supărat Ciprian, dar haideţi să vedem victoria, să lăsăm polemicile! Nu cred că s-a supărat nimeni. Când câştigă România nu e motiv de supărare“, a spus Torje.
La rândul său, Ciprian Marica a afirmat că a fost puţin supărat că nu a fost lăsat să execute lovitura de pedeapsă, dar a precizat că i-a trecut: „Sunt bucuros că am încheiat anul cum trebuia şi am demonstrat că echipa naţională arată bine. Sunt mândru că am învins o echipă foarte puternică de talia Olandei. Am întors rezultatul şi de la 0-1, deci cred eu că putem câştiga şi în Olanda. Mi-aş fi dorit să marchez în acest meci. Înainte de meci, nea Piţi mi-a spus că voi executa eu penaltiul şi m-am supărat pe moment pentru că s-a răzgândit, dar asta a trecut. Important e că Gabi a înscris şi noi am câştigat. Norocul ţine de obicei cu cei buni, aşa se poate spune că şi Olanda a câştigat cu noroc în faţa noastră, dar nu, acum a fost o victorie muncită, cu o echipă robustă, incomodă, cu jucători de milioane de euro“.