Au fost stabilite cele cinci serii din Liga 3. Urmează tragerea la sorți a țintarului!

FRF a stabilit joi componența celor cinci serii de la Liga a 3-a pentru noul sezon competițional, care va debuta pe 25-26 august. Conform site-ului forului, fiecare serie cuprinde 16 echipe, iar grupările doljene Universitatea II Craiova, FCU Craiova și CSO Filiași au fost repartizate în seria 3.

Iată cum arată „tabloul” Ligii a 3-a:

seria 1: SCM Gloria Buzău, ACS Şomuz Fălticeni, ACS Gauss Bacău, ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ, ACS Foresta Suceava, CS Ştiinţa Miroslava, ACS Suporter Oțelul Galaţi, CSM Roman, CSM Bucovina Rădăuți, CS Sporting Lieşti, ACS KSE Târgu Secuiesc, CSM Focşani 2007, ASMS ACS Sănătatea Darabani, AFC Metalul Buzău, CSM Râmnicu Sărat, CSM Paşcani;
seria 2: Fotbal Club R Bucureşti, CS Făurei, CS Medgidia, CSO Bragadiru, CS Afumaţi, AFC Progresul 1944 Spartac, AFC Unirea 04 Slobozia, CSA Axiopolis Sport Cernavodă, SC Popești-Leordeni, SC FC FCSB SA 2, ACS Înainte Modelu, CS Tunari, ACSM Olteniţa, AS FC Agricola Borcea, ACS Sportul Chiscani, ACS FC Delta Dobrogea Tulcea;
seria 3: ACS Flacăra Horezu, ACS SR Municipal Braşov, ACS Unirea Bascov, U Craiova 1948 (FCU), AFCM Alexandria, AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele, AFC Astra 2, U Craiova 1948 Club Sportiv SA 2 („U” Craiova), CSM Flacăra Moreni, SC FC Voluntari SA 2, ACSO Filiaşi, CS Atletic Bradu, AS FC Pucioasa, AFC Hermannstadt 2, CS Sporting Roșiori 2008, ACS Viitorul Domneşti;
seria 4: ACS Dumbrăviţa, CS Crişul Chişineu-Criş, CS Hunedoara, CS Ocna Mureş, CSM Şcolar Reşiţa, CS Naţional Sebiş, CSM Lugoj, ACF Metalurgistul Cugir 1939, ACS Industria Gâlda, CS Şoimii Lipova, AFC Unirea 1924, CNS Cetate Deva, CSC Ghiroda și Giarmata Vii, CS Gloria Lunca-Teuz Cermei, ACS FC Avrig, CS Millenium Giarmata;
seria 5: ACS Sticla Arieşul Turda, CS Minaur Baia Mare, ACS MSE Târgu Mureş, AFC Unu Fotbal Gloria, ACS Fotbal Comuna Recea, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, CS Sănătatea Servicii Publice Cluj, AFC Hărman, CS Olimpic Cetate Râşnov, FC CFR 1907 Cluj SA 2, AFC Unirea Tăşnad, CSM Avântul Reghin, AFC Odorheiu Secuiesc, CS Gaz Metan Mediaş 2, FC Unirea Dej, CS Iernut.

Vor promova în Liga 2 echipele clasate pe primul loc în fiecare dintre cele 5 serii la finalul sezonului 2018-2019. Din Liga 3 vor retrograda 21 de echipe: ocupantele locurilor 13-16 din fiecare serie și cea mai slabă echipă clasată pe locul 12 din toate cele 5 serii. Se vor avea în vedere doar rezultatele înregistrate cu echipele de pe locurile 1-11. Turul Ligii 3 se va încheia pe 1-2 decembrie 2018, urmând ca sezonul să se reia pe 2-3 martie 2019. Ultima rundă, cea cu numărul 30, este programată pe 25-26 mai 2019.

Din noul sezon, echipele din Liga 3 vor folosi un jucător U21 şi doi U20

Sezonul 2018-2019 al competiţiei Liga 3 va aduce o schimbare importantă la nivelul jucătorilor pe care echipele sunt obligate să îi folosească pe toată durata meciurilor. Echipele vor fi obligate să folosească pe toată durata jocurilor din campionat cel puţin 2 jucători sub 20 ani (pentru sezonul 2018-2019 va însemna născuţi dupa data de 01.01.1999) şi unul sub 21 de ani (pentru sezonul 2018-2019 va însemna născut după data de 01.01.1998), toţi formați la nivel național. Dacă unul sau mai mulți jucători dintre cei 3 mentionaţi sunt eliminaţi din teren, echipa în cauză nu este obligată să introducă în teren un alt/alți jucător care să îndeplinească condiţiile respective. În următoarele sezoane se va păstra aceeaşi regulă, fiind schimbaţi corespunzător doar anii de naştere.

Iată cum arată țintarul din C3:

Etapa 1
ACS MUNICIPAL BRAŞOV –FC PUCIOASA
FCU CRAIOVA –ATLETIC BRADU
FC VOLUNTARI 2 – FLACĂRA MORENI
TURRIS-OLTUL TURNU MĂGURELE – VIITORUL DOMNEŞTI
AFCM ALEXANDRIA – AFC HERMANNSTADT 2
ACS FLACĂRA HOREZU – CS SPORTING ROȘIORI
AFC ASTRA 2 – „U“ CRAIOVA II
UNIREA BASCOV – ACSO FILIAŞI

Etapa 2
PUCIOASA – FILIAŞI
„U“ CRAIOVA II – BASCOV
ROȘIORI – ASTRA II
HERMANNSTADT II – HOREZU
DOMNEŞTI – ALEXANDRIA
MORENI – TURNU MĂGURELE
BRADU – VOLUNTARI II
BRAŞOV – FCU CRAIOVA

Etapa 3
FCU CRAIOVA – PUCIOASA
VOLUNTARI II – BRAŞOV
TURNU MĂGURELE – BRADU
ALEXANDRIA – MORENI
HOREZU – DOMNEŞTI
ASTRA II – HERMANNSTADT II
BASCOV – ROȘIORI
FILIAŞI – „U“ CRAIOVA II

 

Etapa 4
PUCIOASA – „U“ CRAIOVA II
ROȘIORI – FILIAŞI
HERMANNSTADT II – BASCOV
DOMNEŞTI – ASTRA II
MORENI – HOREZU
BRADU – ALEXANDRIA
BRAŞOV – TURNU MĂGURELE
FCU CRAIOVA – VOLUNTARI II

 

Etapa 5
VOLUNTARI II – PUCIOASA
TURNU MĂGURELE – FCU CRAIOVA
ALEXANDRIA – BRAŞOV
HOREZU – BRADU
ASTRA II – MORENI
BASCOV – DOMNEŞTI
FILIAŞI – HERMANNSTADT II
„U“ CRAIOVA – ROȘIORI

 

Etapa 6
PUCIOASA – ROȘIORI
HERMANNSTADT II – „U“ CRAIOVA II
DOMNEŞTI – FILIAŞI
MORENI – BASCOV
BRADU – ASTRA II
BRAŞOV – HOREZU
FCU CRAIOVA – ALEXANDRIA
VOLUNTARI II – TURNU MĂGURELE

 

Etapa 7
TURNU MĂGURELE – PUCIOASA
ALEXANDRIA – VOLUNTARI II
HOREZU – FCU CRAIOVA
ASTRA II – BRAŞOV
BASCOV – BRADU
FILIAŞI – MORENI
„U“ CRAIOVA – DOMNEŞTI
ROȘIORI – HERMANNSTADT II

 

Etapa 8
PUCIOASA – HERMANNSTADT II
DOMNEŞTI – ROȘIORI
MORENI – „U“ CRAIOVA
BRADU – FILIAŞI
BRAŞOV – BASCOV
FCU CRAIOVA – ASTRA II
VOLUNTARI II – HOREZU
TURNU MĂGURELE – ALEXANDRIA

 

Etapa 9
ALEXANDRIA – PUCIOASA
HOREZU – TURNU MĂGURELE
ASTRA II – VOLUNTARI II
BASCOV – FCU CRAIOVA
FILIAŞI – BRAŞOV
„U“ CRAIOVA – BRADU
ROȘIORI – MORENI
HERMANNSTADT II – DOMNEŞTI

 

Etapa 10
PUCIOASA – DOMNEŞTI
MORENI – HERMANNSTADT II
BRADU – ROȘIORI
BRAŞOV – „U“ CRAIOVA
FCU CRAIOVA – FILIAŞI
VOLUNTARI II – BASCOV
TURNU MĂGURELE – ASTRA II
ALEXANDRIA – HOREZU

 

Etapa 11
HOREZU – PUCIOASA
ASTRA II – ALEXANDRIA
BASCOV – TURNU MĂGURELE
FILIAŞI – VOLUNTARI II
„U“ CRAIOVA – FCU CRAIOVA
ROȘIORI – BRAŞOV
HERMANNSTADT II – BRADU
DOMNEŞTI – MORENI

 

Etapa 12
PUCIOASA – MORENI
BRADU – DOMNEŞTI
BRAŞOV – HERMANNSTADT II
FCU CRAIOVA – ROȘIORI
VOLUNTARI II – „U“ CRAIOVA
TURNU MĂGURELE – FILIAŞI
ALEXANDRIA – BASCOV
HOREZU – ASTRA II

 

Etapa 13
ASTRA II – PUCIOASA
BASCOV – HOREZU
FILIAŞI – ALEXANDRIA
„U“ CRAIOVA – TURNU MĂGURELE
ROȘIORI – VOLUNTARI II
HERMANNSTADT II – FCU CRAIOVA
DOMNEŞTI – BRAŞOV
MORENI – BRADU

 

Etapa 14
PUCIOASA – BRADU
BRAŞOV – MORENI
FCU CRAIOVA – DOMNEŞTI
VOLUNTARI II – HERMANNSTADT II
TURNU MĂGURELE – ROȘIORI
ALEXANDRIA – „U“ CRAIOVA
HOREZU – FILIAŞI
ASTRA II – BASCOV

 

Etapa 15
BASCOV – PUCIOASA
FILIAŞI – ASTRA II
„U“ CRAIOVA – HOREZU
ROȘIORI – ALEXANDRIA
HERMANNSTADT II – TURNU MĂGURELE
DOMNEŞTI – VOLUNTARI II
MORENI – FCU CRAIOVA
BRADU – BRAŞOV

Post Author: Alexandru Vîrtosu

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.