Dănciulescu a trimis punctele în Groapă

Severinenii i-au dat o replică bună lui Dinamo, dar „câinii“ au reuşit să se impună prin oportunistul Ionel Dănciulescu, veteranul marcând golul victoriei pe fondul unei neînţelegeri în defensive olteană.

Atmosferă de sărbătoare vineri seară pe „Municipalul“ de la Dunăre, CS Turnu Severin bifând prima partidă oficială pe prima scenă fotbalistică a ţării. Susţinuţi de 14.000 de spectatori, elevii lui Marian Bondrea au încercat să se autodepăşească şi să trimită rivalul de moarte al oltenilor, Dinamo Bucureşti, în „lumea viselor“. Din păcate, „decisiva“ le-a aparţinut „câinilor“, care s-au impus la Severin cu 2-1, la capătul unui joc câştigat cu mult noroc.

Dacă prima repriză a fost echilibrată, consumându-se două-trei faze importante la fiecare poartă, în partea secundă lucrurile au fost mult mai animate. Dinamoviştii au deschis scorul prin Axente, care a reluat imparabil cu capul o centrare venită de la Laurenţiu Rus (0-1, ’50). „Câinii“ n-au apucat să se bucure prea mult de avantajul de pe tabelă, întrucât Vancea, cel mai periculos jucător al oltenilor, a restabilit egalitatea tot printr-o lovitură de cap, dar de la 10 metri, centrarea venind de la Hugo Moutinho (1-1, ‘52). Nemulţumit de randamentul atacanţilor, tehnicianul oaspeţilor, Dario Bonetti, a decis să-l trimită pe teren pe veteranul Ionel Dăciulescu, mutare care s-a dovedit inspirată. „Corbul“ nu a avut nevoie decât de 16 minute ca să puncteze şi să stabilească scorul final, la golul doi al bucureştenilor, reuşit în minutul 80, purtând vina şi defensiva olteană.

În finalul meciului, severinenii au forţat egalarea, însă Marius Ologu, Hugo Moutinho şi Alex Neacşa au tratat superficial trei ocazii bune de gol, spre disperarea antrenorului Marian Bondrea şi a publicului de pe „Municipal“.