Delegaţia României la JO de la Londra – 104 sportivi la 15 discipline

Comitetul Executiv al Comitetului Olimpic şi Sportiv Român a aprobat în cadrul şedintei de luni componenţa delegaţiei care va face deplasarea la JO de la Londra, din aceasta urmând să facă parte 104 sportivi care vor concura la 15 discipline şi 60 de oficiali, se arată într-un comunicat al COSR.
La Londra vor mai face deplasarea patru sportivi de rezervă, doi la canotaj şi doi la scrimă.
Delegaţia de oficiali care va însoţi lotul olimpic al Romaniei va fi formată din Alexandru Epuran – şef de misiune, Florin Mişcă – adjunct de şef de misiune, Dragoş Tătaru şi Arthur Hoffman – responsabili cu probleme administrative, Gheorghiţa Voicu – şef financiar, Dan Tănase – medicul-şef al echipei olimpice şi Cristian Butariu – ataşat olimpic.

Componenţa delegaţiei române este următoarea:

Nataţie – 4 sportivi şi 2 oficiali
Sportivi – Camelia Potec, Norbert Trandafir, Dragoş Agache şi Alexandru Coci;
Oficiali – antrenorii Philippe Jean Pierre Lucas şi Ovidiu Galeru.

Polo – 13 jucători şi 4 oficiali
Sportivi – Dragoş Constantin Stoenescu, Cosmin Alexandru Radu, Tiberiu Negrean, Nicolae Virgil Diaconu, Andrei Ionuţ Iosep, Andrei Dan Buşilă, Mihnea Chioveanu, Alexandru Barabas Matei Guiman, Dimitri Goanţă, Ramiro Georgescu, Alexandru Andrei Ghiban, Kadar Kalman Janos şi Mihai Eduard Draguşin;
Oficiali – antrenorii Kovacs Istvan Lukacs şi Remus Ciprian Cîmpianu, masorul Dumitru Paizan şi Anatolie Grinţescu, în calitate de conducător al echipei.

Box – 2 pugilişti şi 2 antrenori
Sportivi – Andrei Bogdan Juratoni şi Mihaela Lăcătuş;
Oficiali – antrenorii Gheorghe Napoleon Bonaparte, respectiv Adrian Lacătuş.

Kaiac-canoe – 11 sportivi şi 4 oficiali
Sportivi – kaiacistele Irina Lauric, Iuliana Paleu, kaiaciştii Ionel Gavrilă, Ştefan Vasile, Toni Ioneticu, Traian Neagu, Ionuţ Alexandru Mitrea şi Bogdan Mada şi canoiştii Lazăr Liviu Alexandru Dumitrescu, Victor Mihalachi şi Iosif Chirilă;
Oficiali – antrenorii Igor Lipalit şi Florin Scoica, asistentul-masor Elena Moreşanu şi conducătorul lotului Ioan Bârlădeanu.

Canotaj – 15 sportivi, 2 rezerve şi 5 oficiali
Sportivi – Cristina Grigoraş, Eniko Mironcic, Camelia Lupaşcu, Roxana Gabriela Cogianu, Adelina Maria Cojocariu, Ioana Rotaru, Nicoleta Albu, Talida Teodora Gidoiu, Irina Dorneanu, Georgeta Andrunache, Viorica Susanu, Marius Vasile Cozmiuc, Alexandru George Palamariu, Cristi Ilie Pîrghie, Florin Curuea, două rezerve, Andreea Nicoleta Boghian şi Ionel Strungaru;
Oficiali – antrenorii Mircea Eugen Roman, Dimitrie Popescu şi Marlena Zagoni, asistentul medical Anca Nemţoc şi conducătorul Elisabeta Lipă.

Ciclism – 1 sportiv şi 1 oficial
Sportiv – Andrei Nechita;
Oficial – Radu Selejan.

Scrimă – 8 sportivi, 2 rezerve şi 5 oficiali
Sportivi – Ana Maria Florentina Brânză, Anca Măroiu, Simona Cristina Gherman, Rareş Eugen Dumitrescu, Gelu Florin Zalomir, Cosmin Hăncianu, Radu Horea Daraban, Bianca Alexandra Pascu, doua rezerve, Loredana Dinu (spada) şi Alexandru Siriteanu (sabie);
Oficiali – antrenorii Mihai Claudiu Covaliu, Dan Podeanu şi Cornel Răzvan Milan, masorul Mircea Dan Lascăr şi medicul Ion Mihai Nicolae.

Gimnastică – 10 sportivi şi 8 oficiali (lotul mai poate suferi modificari atât în ceea ce priveşte componenţa echipelor cât şi a colectivului tehnic)
Sportivi : Cătălina Ponor, Sandra Izbaşa, Raluca Haidu, Diana Bulimar, Larisa Iordache, Flavius Koczi, Ovidiu Buidoso, Marius Berbecar, Cristian Bataga şi Vlad Cotuna
Oficiali – tehnicienii Maria Bitang, Octavian Bellu, Lucian Sandu, Ioan Suciu şi Vasile Vug, kinetoterapeutul Andreia Emilia Ianasi, medicul Cristian Gheorghe Stoiciu şi oficialul echipei Elena Frîncu.

Judo – 6 sportivi şi 3 oficiali
Sportivi – Alina Dumitru, Corina Căprioriu, Andreea Ştefania Chiţu, Dan Gheorghe Fâşie, Vlăduţ George Simionescu şi Daniel Brata;
Oficiali – antrenorii Florin Bercean şi Emil Ioan Morar si medicul Mirela Gabriela Pop.

Tir – 2 sportivi şi 2 oficiali
Sportivi – Lucia Liliana Mihalache şi Alin George Moldoveanu;
Oficiali – antrenorii Attila Iosif Ciorba şi Sorin Babii, acesta din urmă şi în calitate de preşedinte al Federaţiei Române de Tir.

Tenis de Masă – 3 sportivi şi 2 oficiali
Sportivi – Elisabeta Samara, Daniela Dodean şi Adrian Crişan;
Oficiali – antrenorul Viorel Filimon şi Cristinel Romanescu, conducător.

Tenis – 6 sportivi şi 3 oficiali
Sportivi – Irina Camelia Begu, Monica Niculescu, Sorana Cîrstea, Simona Halep, Horia Tecău şi Adrian Ungur;
Oficiali – antrenorii Sever Dron şi Ciprian Porumb, iar Gelu Cosma va însoţi lotul în calitate de kinetoterapeut.

Haltere – 4 sportivi şi 3 oficiali
Sportivi – Roxana Cocoş, Răzvan Martin, Gabriel Sîncraian şi Florin Ionuţ Croitoru;
Oficiali – antrenorii Petre Becheru şi Nicolae Niţu şi kinetoterapeutul Aurica Vâlceanu.

Lupte – 2 sportivi şi 3 oficiali
Sportivi – Alin Ciurariu Alexuc şi Daniel Rareş Chintoan
Oficiali – antrenorii Petrică Cărare, respectiv Nicolae Ghiţă şi medicul Nicolae Ploeşteanu.

Atletism – 17 sportivi şi 6 oficiali
Sportivi – Nicoleta Grasu, Claudia Nicoleta Ştef, Cristina Casandra, Bianca Perie, Cristina Bujin, Esthera Petre, Lidia Şimon, Constantina Diţă, Andreea Ogrăzeanu, Bianca Denisa Razor, Mirela Lavric, Angela Moroşanu, Ancuţa Bobocel, Elisabeta Bîrcă, Viorica Ţigău, Marius Iulian Cocioran şi Viorel Marius Ionescu.
Oficiali – medicul Adriana Camelia Limona, asistentul medical Constantin Danicel, conducătorul Ion Buliga şi trei antrenori care vor fi desemnaţi la următoarea şedinta a Consiliului Federal al Federaţiei Române de Atletism.
Jocurile Olimpice de la Londra se vor desfăşura între 27 iulie şi 12 august.

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.