Gorjenii, victorioşi cu Milsami Orhei

Pandurii Târgu Jiu a învins miercuri seară, scor 1-0, pe FC Milsami Orhei într-un meci amical, disputat pe stadionul „Metrom” din Braşov, informează site-ul oficial al gorjenilor. Unicul gol al partidei a fost marcat de Dan Nistor (foto) în repriza a doua. Antrenorul Petre Grigoraş a folosit două echipe diferite şi în acest test, în care doar Unguruşan a evoluat 90 de minute. La finalul primei reprize Claudiu Voiculeţ s-a accidentat şi a fost înlocuit cu Nistor. Nu au evoluat la acest joc Lazar, Horvat, Lemnaru, Cojoc, Rusu, Băcilă, Pleaşcă şi Cardoso. Iată cum au arătat cele două „partituri” ale oltenilor: prima repriză: Mingote – Unguruşan, Viera, Mamele, Vlad – Ignea, Răduţ, Voiculeţ – Ibeh, Matulevicius, Maxim; repriza a doua: Popescu – Unguruşan, Oiţă, Melinte, Rada – Nistor, Cristea, Lupu – Roberto, Voinea, Grigoraş.
Altfel, conducerea echipei Pandurii tratează cu Oţelul Galaţi transferul atacantului Marius Pena, fotbalist pe care Petre Grigoraş îl doreşte foarte mult în lotul său. „Cu jucătorul ne-am înţeles deja, a mai rămas clubul să îşi dea acordul de transfer, pentru că încă mai are un an de contract cu echipa lui. Eu îl cunosc destul de bine, are calităţile necesare de vârf: gabarit, forţă, joc bun de cap, un jucător bătăios… Dacă vom perfecta acest transfer, din punctul meu de vedere, consider că ne-am cam îndeplinit obiectivele pentru vară”, a spus Grigoraş, conform gorj-domino.com.
Atacantul Marius Pena are 27 de ani şi 1,85 m, iar Oţelul Galaţi cere pentru el 250.000 de euro.